Spring til indhold
SÆSON 2024 HERRE & DAME ELITE
← Løbskalender

CYKELHOLD · 2024

Alpecin - Deceuninck

Holdet kort fortalt

Alpecin - Deceuninck er registreret med holdkategori WT og licensland Belgium i holdprofilen for 2024. Holdets forkortelse er ADC. Det registrerede cykelmærke er Canyon. Den registrerede holdhistorik går tilbage til 2009 og kan omfatte tidligere holdnavne.

Sæsonen 2024

Alpecin - Deceuninck er registreret med 7.727 spilpoint i 2024, fordelt på 1.797 importerede rytterresultater fra 48 ryttere. Resultaterne omfatter 25 sejre, 70 podieplaceringer og 151 placeringer i top-10.

Om datagrundlaget

Baseret på importerede holdoplysninger og endags- og etaperesultater i 2024. Resultater tilskrives holdet på resultatdagen. Sejre indgår i podieplaceringerne, som også tæller med i top-10. Samlede klassementer indgår ikke, og historikken angiver ikke nødvendigvis holdets stiftelsesår.

HOLDIDENTITET · 2024

Om holdet

ADC
Licensland
Belgium
Holdkategori
WT
Forkortelse
ADC
Cykelmærke
Canyon
Holdets hjemmeside

SAMME HOLD · NYE NAVNE

Holdnavne gennem tiden

  1. 2026
    Alpecin - Premier Tech ↗
  2. 2022–2025
    Alpecin - Deceuninck ↗
  3. 2020–2022
    Alpecin - Fenix ↗
  4. 2018–2019
    Corendon - Circus ↗
Se tidligere holdnavne
  1. 2016–2017
    Beobank - Corendon ↗
  2. 2009–2015
    BKCP - Powerplus ↗
HOLDETS FARVERSæson 2024
Trøjebilledet er endnu ikke tilgængeligt.
Trøje afventer
SPILPOINT · 202477271797 importerede rytterresultater
Sejre25
Podier70
Top-10151
Bedste placering1
Gns. placering77,0
Gennemført1657

Baseret på importerede endagsløb og etaper i 2024. Klassementer tæller ikke med. Podier inkluderer sejre, og top-10 inkluderer podier. Gennemsnit gælder kun gennemførte resultater med placering. Holdstatistik bruger holdet på resultatdagen.

RYTTERKILOMETER · 2024268.664,7km samlet for holdets ryttere
Samlet ryttertid6435 t37 min44 sek
Resultater med distance1657 / 1657
Resultater med sluttid1502 / 1657

Kun importerede, gennemførte endagsløb og etaper i 2024. Kilometer kræver en oplyst løbsdistance; køretid kræver en gyldig samlet sluttid. Udgåede ryttere, træning og klassementer tæller ikke med. Holdets tal er summen af hver rytters kilometer og tid på det hold, resultatet angiver. Manglende data medregnes ikke.

Holdets resultater pr. rytter

RytterResultaterSejrePodierTop-10Spilpoint
Herre elitePHILIPSEN Jasper54922271972
Herre eliteGROVES Kaden6631014986
Herre eliteVAN DER POEL Mathieu384811825
Herre eliteLAURANCE Axel633410543
Herre eliteHERMANS Quinten681311531
Herre elitePLOWRIGHT Jensen482211468
Herre eliteUHLIG Henri42048329
Herre eliteDEHAIRS Simon37039283
Herre eliteVERMEERSCH Gianni56125244
Herre eliteMEURISSE Xandro57036235
Herre eliteBOVEN Lars34015204
Herre eliteKIELICH Timo61135190
Herre eliteKRAGH ANDERSEN Søren46014164
Herre eliteCONCI Nicola54003133
Herre eliteVERGALLITO Luca7400292
Herre eliteTibor Del Grosso1300270
Herre eliteMaurice Ballerstedt6301165
Herre eliteMICHELS Jente1100261
Herre eliteJANSSENS Jimmy5601156
Herre eliteSINKELDAM Ramon4700252
Herre eliteHOLLMANN Juri5800151
Herre eliteStan Van Tricht5311250
Herre eliteSENTJENS Sente700248
Herre eliteVAN DEN BOSSCHE Fabio5701148
Herre elitePLANCKAERT Edward8100145
Herre eliteBAYER Tobias6800125
Herre eliteGOGL Michael2700117
Herre eliteOSBORNE Jason4500015
Herre eliteMEEUSSEN Witse1000113
Herre eliteBOGNA Alex50019
Herre eliteDEBRUYNE Ramses160009
Herre eliteKAMP Ryan80007
Herre eliteRICKAERT Jonas580007
Herre eliteDOCKX Aaron20000
Herre eliteLaurens Sweeck80000
Herre eliteLennert Belmans20000
Herre eliteVANDEBOSCH Toon70000
Herre eliteVANDEPUTTE Niels100000
Herre eliteGHYS Robbe53000-1
Herre eliteLEYSEN Senne56001-1
Herre eliteVERSTRYNGE Emiel2000-5
Herre eliteGAZE Samuel6000-10
Herre eliteJoran Wyseure7000-11
Herre eliteDILLIER Silvan66000-12
Herre eliteKITZKI Louis9000-15
Herre eliteROESEMS Siebe9000-15
Herre eliteMarceli Bogusławski21000-22
Herre eliteRIESEBEEK Oscar58000-28

Ryttere i 2024

Viser ryttere, hvis senest importerede startliste eller resultat i denne sæson angiver dette hold. Listen kan være ufuldstændig.