Spring til indhold
SÆSON 2025 HERRE & DAME ELITE
← Løbskalender

CYKELHOLD · 2025

XDS Astana Team

Holdet kort fortalt

XDS Astana Team er registreret med holdkategori WT og licensland Kazakhstan i holdprofilen for 2025. Holdets forkortelse er XAT. Det registrerede cykelmærke er XDS. Den registrerede holdhistorik går tilbage til 1997 og kan omfatte tidligere holdnavne.

Sæsonen 2025

XDS Astana Team er registreret med 10.446 spilpoint i 2025, fordelt på 2.046 importerede rytterresultater fra 44 ryttere. Resultaterne omfatter 22 sejre, 80 podieplaceringer og 235 placeringer i top-10.

Om datagrundlaget

Baseret på importerede holdoplysninger og endags- og etaperesultater i 2025. Resultater tilskrives holdet på resultatdagen. Sejre indgår i podieplaceringerne, som også tæller med i top-10. Samlede klassementer indgår ikke, og historikken angiver ikke nødvendigvis holdets stiftelsesår.

HOLDIDENTITET · 2025

Om holdet

XAT
Licensland
Kazakhstan
Holdkategori
WT
Forkortelse
XAT
Cykelmærke
XDS
Holdets hjemmeside

SAMME HOLD · NYE NAVNE

Holdnavne gennem tiden

  1. 2025–2026
    XDS Astana Team ↗
  2. 2022–2024
    Astana Qazaqstan Team ↗
  3. 2021
    Astana - Premier Tech ↗
  4. 2012–2020
    Astana Pro Team ↗
Se tidligere holdnavne
  1. 2011
    Pro Team Astana ↗
  2. 2006–2010
    Astana ↗
  3. 2005
    Liberty Seguros - Würth Team
  4. 2004
    Liberty Seguros
  5. 1998
    O.N.C.E. - Deutsche Bank
  6. 1997
    O.N.C.E.
HOLDETS FARVERSæson 2025
Trøjebilledet er endnu ikke tilgængeligt.
Trøje afventer
SPILPOINT · 2025104462046 importerede rytterresultater
Sejre22
Podier80
Top-10235
Bedste placering1
Gns. placering62,9
Gennemført1853

Baseret på importerede endagsløb og etaper i 2025. Klassementer tæller ikke med. Podier inkluderer sejre, og top-10 inkluderer podier. Gennemsnit gælder kun gennemførte resultater med placering. Holdstatistik bruger holdet på resultatdagen.

RYTTERKILOMETER · 2025307.422,4km samlet for holdets ryttere
Samlet ryttertid7254 t34 min00 sek
Resultater med distance1846 / 1853
Resultater med sluttid1751 / 1853

Kun importerede, gennemførte endagsløb og etaper i 2025. Kilometer kræver en oplyst løbsdistance; køretid kræver en gyldig samlet sluttid. Udgåede ryttere, træning og klassementer tæller ikke med. Holdets tal er summen af hver rytters kilometer og tid på det hold, resultatet angiver. Manglende data medregnes ikke.

Holdets resultater pr. rytter

RytterResultaterSejrePodierTop-10Spilpoint
Herre eliteMALUCELLI Matteo51714231242
Herre eliteSCARONI Christian5441320925
Herre eliteGATE Aaron733516772
Herre eliteVELASCO Simone740518754
Herre eliteKANTER Max631617751
Herre eliteFORTUNATO Lorenzo791615739
Herre eliteCHAMPOUSSIN Clément760120691
Herre eliteTEJADA Harold73017589
Herre eliteULISSI Diego671514572
Herre eliteLÓPEZ Harold Martín64269509
Herre eliteBALLERINI Davide62039463
Herre eliteTEUNISSEN Mike67008418
Herre eliteHenok Mulubrhan52159414
Herre eliteBETTIOL Alberto59028386
Herre eliteFEDOROV Yevgeniy57015266
Herre elitePOELS Wout70124253
Herre eliteBOL Cees61018229
Herre eliteLev Gonov Russian34114195
Herre eliteCONCI Nicola85014166
Herre eliteCHARMIG Anthon62005132
Herre eliteHIGUITA Sergio73002127
Herre eliteSYRITSA Gleb45025120
Herre eliteNicolas Vinokurov Kazakh6900293
Herre eliteUMBA Santiago1200121
Herre eliteAlessio Delle Vedove1700010
Herre eliteROMELE Alessandro350028
Herre elitePierre-Henry Basset140005
Herre eliteKAJAMINI Florian Samuel460001
Herre eliteVINOKUROV Alexandr80000
Herre eliteZANUTTA David2000-5
Herre eliteArtëm Fofonov3000-10
Herre eliteMASNADA Fausto67000-10
Herre eliteDaniil Marukhin15000-15
Herre eliteTONEATTI Davide22000-15
Herre eliteNEGRENTE Mattia18000-18
Herre eliteGustav Wang20000-20
Herre eliteLudovico Maria Mellano8000-20
Herre eliteSimone Zanini17000-20
Herre eliteSMIRNOV Ivan18000-20
Herre eliteDarren van Bekkum35000-27
Herre eliteSU Haoyu35000-42
Herre eliteKUZMIN Anton65000-55
Herre eliteSCHELLING Ide69000-57
Herre eliteGAZZOLI Michele50000-71

Ryttere i 2025

Viser ryttere, hvis senest importerede startliste eller resultat i denne sæson angiver dette hold. Listen kan være ufuldstændig.