Spring til indhold
SÆSON 2023 HERRE & DAME ELITE
← Løbskalender

CYKELHOLD · 2023

Lotto Dstny

Holdet kort fortalt

Lotto Dstny er registreret med holdkategori PRT og licensland Belgium i holdprofilen for 2023. Holdets forkortelse er LTD. Det registrerede cykelmærke er Ridley. Den registrerede holdhistorik går tilbage til 1985 og kan omfatte tidligere holdnavne.

Sæsonen 2023

Lotto Dstny er registreret med 7.756 spilpoint i 2023, fordelt på 1.692 importerede rytterresultater fra 44 ryttere. Resultaterne omfatter 18 sejre, 65 podieplaceringer og 174 placeringer i top-10.

Om datagrundlaget

Baseret på importerede holdoplysninger og endags- og etaperesultater i 2023. Resultater tilskrives holdet på resultatdagen. Sejre indgår i podieplaceringerne, som også tæller med i top-10. Samlede klassementer indgår ikke, og historikken angiver ikke nødvendigvis holdets stiftelsesår.

HOLDIDENTITET · 2023

Om holdet

LTD
Licensland
Belgium
Holdkategori
PRT
Forkortelse
LTD
Cykelmærke
Ridley
Holdets hjemmeside

SAMME HOLD · NYE NAVNE

Holdnavne gennem tiden

  1. 2026
    Lotto Intermarché ↗
  2. 2025
    Lotto ↗
  3. 2023–2024
    Lotto Dstny ↗
  4. 2018–2022
    Lotto Soudal ↗
Se tidligere holdnavne
  1. 2018
    Lotto Fix All ↗
  2. 2015–2017
    Lotto Soudal ↗
  3. 2014
    Lotto Belisol ↗
  4. 2012–2013
    Lotto Belisol Team ↗
  5. 2010–2011
    Omega Pharma-Lotto ↗
  6. 2008–2009
    Silence - Lotto ↗
  7. 2007
    Predictor - Lotto ↗
  8. 2005–2006
    Davitamon - Lotto
  9. 2003–2004
    Lotto - Domo
  10. 2000–2002
    Lotto - Adecco
  11. 1997–1999
    Lotto - Mobistar
  12. 1995–1996
    Lotto - Isoglass
  13. 1994
    Lotto - Vetta - Caloi
  14. 1993
    Lotto - Caloi
  15. 1992
    Lotto - Mavic
  16. 1990–1991
    Lotto - Super Club
  17. 1989
    Lotto
  18. 1988
    Lotto - Eddy Merckx
  19. 1987
    Lotto - Merckx
  20. 1986
    Lotto - Emerxil - Merckx
  21. 1985
    Lotto
HOLDETS FARVERSæson 2023
Trøjebilledet er endnu ikke tilgængeligt.
Trøje afventer
SPILPOINT · 202377561692 importerede rytterresultater
Sejre18
Podier65
Top-10174
Bedste placering1
Gns. placering67,1
Gennemført1513

Baseret på importerede endagsløb og etaper i 2023. Klassementer tæller ikke med. Podier inkluderer sejre, og top-10 inkluderer podier. Gennemsnit gælder kun gennemførte resultater med placering. Holdstatistik bruger holdet på resultatdagen.

RYTTERKILOMETER · 2023253.053,3km samlet for holdets ryttere
Samlet ryttertid6056 t47 min20 sek
Resultater med distance1513 / 1513
Resultater med sluttid1417 / 1513

Kun importerede, gennemførte endagsløb og etaper i 2023. Kilometer kræver en oplyst løbsdistance; køretid kræver en gyldig samlet sluttid. Udgåede ryttere, træning og klassementer tæller ikke med. Holdets tal er summen af hver rytters kilometer og tid på det hold, resultatet angiver. Manglende data medregnes ikke.

Holdets resultater pr. rytter

RytterResultaterSejrePodierTop-10Spilpoint
Herre eliteDE LIE Arnaud521015301563
Herre eliteMENTEN Milan771921948
Herre eliteVAN GILS Maxim610315793
Herre eliteKRON Andreas621316745
Herre eliteVERMEERSCH Florian650413596
Herre eliteEWAN Caleb431811562
Herre eliteDE BUYST Jasper621510471
Herre eliteVAN EETVELT Lennert60158427
Herre eliteMONIQUET Sylvain80016289
Herre eliteVAN DE PAAR Jarne17146257
Herre eliteSELIG Rüdiger68009237
Herre eliteVAN MOER Brent70014226
Herre eliteCAMPENAERTS Victor47224203
Herre eliteBEULLENS Cedric59018181
Herre eliteEENKHOORN Pascal64023161
Herre eliteFRISON Frederik68002115
Herre eliteHarry Sweeny4600267
Herre eliteSCHWARZMANN Michael7002246
Herre eliteSEPÚLVEDA Eduardo7200134
Herre eliteLIVYNS Arjen5100225
Herre elitePAULUS Milan800024
Herre eliteDRIZNERS Jarrad6000114
Herre eliteSEGAERT Alec110007
Herre eliteHARTEEL Jelle10000
Herre eliteORINS Robin20000
Herre elitePOLLEFLIET Gianluca10000
Herre eliteROGERS Cameron40000
Herre eliteLorenz Van de Wynkele7000-2
Herre eliteDE DECKER Tijl2000-5
Herre eliteDEBRUYNE Ramses8000-5
Herre eliteDECLERCK Jelle1000-5
Herre eliteGIDDINGS Joshua9000-5
Herre eliteVERSCHAEVE Viktor2000-5
Herre eliteWILLEMS Jago4000-5
Herre eliteVANHOUCKE Harm13000-7
Herre eliteHUYS Branko3000-10
Herre elitePAASSCHENS Mathijs56000-14
Herre eliteVAN RAEMDONCK Cédric8000-15
Herre eliteGRIGNARD Sébastien61000-17
Herre eliteDE LIE Axel25000-20
Herre eliteADAMIETZ Johannes51000-24
Herre eliteGUARNIERI Jacopo42000-27
Herre eliteSLOCK Liam44000-34
Herre eliteDE GENDT Thomas75000-35

Ryttere i 2023

Viser ryttere, hvis senest importerede startliste eller resultat i denne sæson angiver dette hold. Listen kan være ufuldstændig.