Spring til indhold
SÆSON 2024 HERRE & DAME ELITE
← Løbskalender

CYKELHOLD · 2024

Lotto Dstny

Holdet kort fortalt

Lotto Dstny er registreret med holdkategori PRT og licensland Belgium i holdprofilen for 2024. Holdets forkortelse er LTD. Det registrerede cykelmærke er Orbea. Den registrerede holdhistorik går tilbage til 1985 og kan omfatte tidligere holdnavne.

Sæsonen 2024

Lotto Dstny er registreret med 6.801 spilpoint i 2024, fordelt på 1.693 importerede rytterresultater fra 45 ryttere. Resultaterne omfatter 20 sejre, 50 podieplaceringer og 165 placeringer i top-10.

Om datagrundlaget

Baseret på importerede holdoplysninger og endags- og etaperesultater i 2024. Resultater tilskrives holdet på resultatdagen. Sejre indgår i podieplaceringerne, som også tæller med i top-10. Samlede klassementer indgår ikke, og historikken angiver ikke nødvendigvis holdets stiftelsesår.

HOLDIDENTITET · 2024

Om holdet

LTD
Licensland
Belgium
Holdkategori
PRT
Forkortelse
LTD
Cykelmærke
Orbea
Holdets hjemmeside

SAMME HOLD · NYE NAVNE

Holdnavne gennem tiden

  1. 2026
    Lotto Intermarché ↗
  2. 2025
    Lotto ↗
  3. 2023–2024
    Lotto Dstny ↗
  4. 2018–2022
    Lotto Soudal ↗
Se tidligere holdnavne
  1. 2018
    Lotto Fix All ↗
  2. 2015–2017
    Lotto Soudal ↗
  3. 2014
    Lotto Belisol ↗
  4. 2012–2013
    Lotto Belisol Team ↗
  5. 2010–2011
    Omega Pharma-Lotto ↗
  6. 2008–2009
    Silence - Lotto ↗
  7. 2007
    Predictor - Lotto ↗
  8. 2005–2006
    Davitamon - Lotto
  9. 2003–2004
    Lotto - Domo
  10. 2000–2002
    Lotto - Adecco
  11. 1997–1999
    Lotto - Mobistar
  12. 1995–1996
    Lotto - Isoglass
  13. 1994
    Lotto - Vetta - Caloi
  14. 1993
    Lotto - Caloi
  15. 1992
    Lotto - Mavic
  16. 1990–1991
    Lotto - Super Club
  17. 1989
    Lotto
  18. 1988
    Lotto - Eddy Merckx
  19. 1987
    Lotto - Merckx
  20. 1986
    Lotto - Emerxil - Merckx
  21. 1985
    Lotto
HOLDETS FARVERSæson 2024
Trøjebilledet er endnu ikke tilgængeligt.
Trøje afventer
SPILPOINT · 202468011693 importerede rytterresultater
Sejre20
Podier50
Top-10165
Bedste placering1
Gns. placering67,3
Gennemført1543

Baseret på importerede endagsløb og etaper i 2024. Klassementer tæller ikke med. Podier inkluderer sejre, og top-10 inkluderer podier. Gennemsnit gælder kun gennemførte resultater med placering. Holdstatistik bruger holdet på resultatdagen.

RYTTERKILOMETER · 2024253.838,5km samlet for holdets ryttere
Samlet ryttertid6027 t58 min42 sek
Resultater med distance1543 / 1543
Resultater med sluttid1435 / 1543

Kun importerede, gennemførte endagsløb og etaper i 2024. Kilometer kræver en oplyst løbsdistance; køretid kræver en gyldig samlet sluttid. Udgåede ryttere, træning og klassementer tæller ikke med. Holdets tal er summen af hver rytters kilometer og tid på det hold, resultatet angiver. Manglende data medregnes ikke.

Holdets resultater pr. rytter

RytterResultaterSejrePodierTop-10Spilpoint
Herre eliteDE LIE Arnaud66513251346
Herre eliteVAN GILS Maxim463813832
Herre eliteBERCKMOES Jenno602721766
Herre eliteVAN EETVELT Lennert363712709
Herre eliteTAMINIAUX Lionel621117601
Herre eliteMENTEN Milan610318586
Herre eliteCAMPENAERTS Victor61114293
Herre eliteVAN DE PAAR Jarne23128274
Herre eliteSEGAERT Alec51225264
Herre eliteVANHOUCKE Harm61017225
Herre eliteMONIQUET Sylvain72007212
Herre eliteLIVYNS Arjen73005195
Herre eliteDE SCHUYTENEER Steffen11112125
Herre eliteKRON Andreas41013119
Herre eliteVAN MOER Brent70003114
Herre eliteSLOCK Liam6300594
Herre eliteEENKHOORN Pascal4002270
Herre eliteSEPÚLVEDA Eduardo6800170
Herre eliteBEULLENS Cedric6400249
Herre eliteADAMIETZ Johannes5811143
Herre eliteVERMEERSCH Florian2500126
Herre eliteCURRIE Logan5400119
Herre eliteGIDDINGS Joshua2000114
Herre eliteDE CEUSTER Milan60019
Herre eliteWIDAR Jarno70001
Herre eliteBAERS Arne10000
Herre eliteEEMAN Kamiel10000
Herre eliteLiam Van Bylen20000
Herre eliteLorenz Van de Wynkele130000
Herre eliteMauro Cuylits10000
Herre elitePOELVOORDE Tars100000
Herre eliteThomas Vuerinckx10000
Herre eliteGREGAARD Jonas62000-4
Herre eliteMatys Grisel2000-5
Herre eliteMilan Donie10000-5
Herre eliteORINS Robin2000-5
Herre eliteYAKOVLEV Daniil1000-5
Herre eliteDE LIE Axel10000-15
Herre eliteDRIZNERS Jarrad59000-23
Herre elitePAASSCHENS Mathijs64000-23
Herre eliteHenri Vandenabeele30000-28
Herre eliteGRIGNARD Sébastien70000-30
Herre eliteDE GENDT Thomas70000-35
Herre eliteGUARNIERI Jacopo41000-37
Herre eliteDE BUYST Jasper44000-40

Ryttere i 2024

Viser ryttere, hvis senest importerede startliste eller resultat i denne sæson angiver dette hold. Listen kan være ufuldstændig.