Spring til indhold
SÆSON 2025 HERRE & DAME ELITE
← Løbskalender

CYKELHOLD · 2025

Lotto

Holdet kort fortalt

Lotto er registreret med holdkategori PRT og licensland Belgium i holdprofilen for 2025. Holdets forkortelse er LOT. Det registrerede cykelmærke er Orbea. Den registrerede holdhistorik går tilbage til 1985 og kan omfatte tidligere holdnavne.

Sæsonen 2025

Lotto er registreret med 4.405 spilpoint i 2025, fordelt på 1.469 importerede rytterresultater fra 45 ryttere. Resultaterne omfatter 10 sejre, 30 podieplaceringer og 101 placeringer i top-10.

Om datagrundlaget

Baseret på importerede holdoplysninger og endags- og etaperesultater i 2025. Resultater tilskrives holdet på resultatdagen. Sejre indgår i podieplaceringerne, som også tæller med i top-10. Samlede klassementer indgår ikke, og historikken angiver ikke nødvendigvis holdets stiftelsesår.

HOLDIDENTITET · 2025

Om holdet

LOT
Licensland
Belgium
Holdkategori
PRT
Forkortelse
LOT
Cykelmærke
Orbea
Holdets hjemmeside

SAMME HOLD · NYE NAVNE

Holdnavne gennem tiden

  1. 2026
    Lotto Intermarché ↗
  2. 2025
    Lotto ↗
  3. 2023–2024
    Lotto Dstny ↗
  4. 2018–2022
    Lotto Soudal ↗
Se tidligere holdnavne
  1. 2018
    Lotto Fix All ↗
  2. 2015–2017
    Lotto Soudal ↗
  3. 2014
    Lotto Belisol ↗
  4. 2012–2013
    Lotto Belisol Team ↗
  5. 2010–2011
    Omega Pharma-Lotto ↗
  6. 2008–2009
    Silence - Lotto ↗
  7. 2007
    Predictor - Lotto ↗
  8. 2005–2006
    Davitamon - Lotto
  9. 2003–2004
    Lotto - Domo
  10. 2000–2002
    Lotto - Adecco
  11. 1997–1999
    Lotto - Mobistar
  12. 1995–1996
    Lotto - Isoglass
  13. 1994
    Lotto - Vetta - Caloi
  14. 1993
    Lotto - Caloi
  15. 1992
    Lotto - Mavic
  16. 1990–1991
    Lotto - Super Club
  17. 1989
    Lotto
  18. 1988
    Lotto - Eddy Merckx
  19. 1987
    Lotto - Merckx
  20. 1986
    Lotto - Emerxil - Merckx
  21. 1985
    Lotto
HOLDETS FARVERSæson 2025
Trøjebilledet er endnu ikke tilgængeligt.
Trøje afventer
SPILPOINT · 202544051469 importerede rytterresultater
Sejre10
Podier30
Top-10101
Bedste placering1
Gns. placering72,9
Gennemført1353

Baseret på importerede endagsløb og etaper i 2025. Klassementer tæller ikke med. Podier inkluderer sejre, og top-10 inkluderer podier. Gennemsnit gælder kun gennemførte resultater med placering. Holdstatistik bruger holdet på resultatdagen.

RYTTERKILOMETER · 2025222.331,5km samlet for holdets ryttere
Samlet ryttertid5207 t15 min47 sek
Resultater med distance1340 / 1353
Resultater med sluttid1273 / 1353

Kun importerede, gennemførte endagsløb og etaper i 2025. Kilometer kræver en oplyst løbsdistance; køretid kræver en gyldig samlet sluttid. Udgåede ryttere, træning og klassementer tæller ikke med. Holdets tal er summen af hver rytters kilometer og tid på det hold, resultatet angiver. Manglende data medregnes ikke.

Holdets resultater pr. rytter

RytterResultaterSejrePodierTop-10Spilpoint
Herre eliteDE LIE Arnaud67613231310
Herre eliteMENTEN Milan490419680
Herre eliteVAN EETVELT Lennert38019501
Herre eliteDE SCHUYTENEER Steffen531410479
Herre eliteBERCKMOES Jenno52137308
Herre eliteSEGAERT Alec55028274
Herre eliteVIVIANI Elia52124218
Herre eliteAERTS Toon31005158
Herre eliteLIVYNS Arjen52002138
Herre eliteVAN MOER Brent56002119
Herre eliteSEPÚLVEDA Eduardo8200157
Herre eliteMatys Grisel1400252
Herre eliteMauro Cuylits711150
Herre eliteCRAPS Lars4900050
Herre eliteLiam Van Bylen500140
Herre eliteCURRIE Logan5900139
Herre eliteSLOCK Liam4000037
Herre eliteTAMINIAUX Lionel6000130
Herre eliteWIDAR Jarno300126
Herre eliteDE BUYST Jasper6600121
Herre eliteGIDDINGS Joshua5200016
Herre eliteBEULLENS Cedric4300115
Herre eliteBAERS Arne70019
Herre eliteMathieu Kockelmann100001
Herre eliteAldo Taillieu30000
Herre eliteDE CEUSTER Milan10000
Herre eliteEEMAN Kamiel20000
Herre eliteFOX Matthew90000
Herre elitePOELVOORDE Tars80000
Herre eliteTAILLIEU Leon10000
Herre eliteThibaut Bernard50000
Herre eliteORINS Robin20000-2
Herre eliteVictor Vaneeckhoutte10000-4
Herre eliteLucas Van Gils6000-5
Herre eliteVEISTROFFER Baptiste57000-5
Herre eliteMilan Donie5000-10
Herre eliteNiels Driesen11000-10
Herre eliteVAN DE PAAR Jarne2000-10
Herre eliteVAN DE PUTTE Victor8000-10
Herre eliteGREGAARD Jonas67000-20
Herre eliteHenri Vandenabeele44001-21
Herre eliteGRIGNARD Sébastien67000-25
Herre eliteTHOMPSON Reuben42000-25
Herre eliteDRIZNERS Jarrad60000-26
Herre eliteLorenz Van de Wynkele39000-50

Ryttere i 2025

Viser ryttere, hvis senest importerede startliste eller resultat i denne sæson angiver dette hold. Listen kan være ufuldstændig.